אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

פנימיית שיקום נפגעי נפש – תחילתו של אופק חדש 

טיפול בילדים צעירים ובני נוער לאחר אשפוז בשל רקע נפשי זהו טיפול מסובך וקשה מאוד. למעשה, שיקום נפגעי נפש שכאלו הוא מסובך מאוד עבור המסגרות הבסיסיות שכן, לא תמיד אותן מסגרות מצוידות בארגז הכלים הנכון על מנת לטפל באוכלוסייה רגישה שכזו, כך שלא תמיד אותם מתמודדי נפש מקבלים את הכלים להם הם זקוקים על מנת לשקם את חייהם. אולם, חשוב להדגיש באותה הנשימה כי גם שחרור של אותם הילדים לביתם אינו עומד על הפרק שכן, חלק ניכר מאותם ילדים מגיעים מבתים שגם הם אינם מיטיבים עם התהליך של שיקום נפגעי נפש. אז מהו הפתרון? ובכן, בכתבה זו, החלטנו להסביר לכם כל מה שתצטרכו לדעת על פנימיות  אלו וכל הסובב סביב נושא זה.

 

למה דווקא פנימית שיקום נפגעי נפש?

בעת בה אנו מדברים על שיקום נפגעי נפש, חשוב מאוד להדגיש כי פנימיה פוסט אשפוזית נוצרה במיוחד על מנת לטפל בבני נוער שמגיעים למצבים שונים של אשפוז על רקע נפשי, כאשר מדובר בעצם על בני נוער המצויים תחת מצבי קיצון מוחלט בחיים שלהם. גם במקרים בהם האשפוז אינו היה אפקטיבי, חשוב להבין לעומק כי עדיין מדובר על טראומה עבור אותם הנערים, כזו אשר תלווה אותם במשך שנים רבות. המטרה העיקרית של פנימייה כזו היא קודם כל לתת לכל אותם נערים את היחס והחום להם הם זקוקים על מנת שיוכלו להתחיל בתהליך שיקום. כמו כן, המטרות הנוספות של אותה פנימיה היא לשקם את הנערים כך שלא רק יוכלו להתגבר על המצוקות הנפשיות שלהם, אלא להשתלב עם החברה כהלכה ולהכין את עצמם לחיים שאחרי.

 

איך נראית שגרת היום בפנימיות כאלו?

בדרך כלל, השגרה בפנימיה שכזו תהיה קבועה ומסודרת מכיוון שיציבות היא כלל מפתח של שיקום נפגעי נפש. מאידך, חשוב בכל זאת לשמור על מידה מסוימת של גמישות והתאמה אישית בשגרה כך שיהיה ניתן להעניק תחושת חופש גדולה ככל הניתן לכל דייר בפנימייה.