אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

עצב הראייה נפגם? האם ניתן לשקם אותו? יש בשורות טובות

יש חשיבות רבה לעיניים שלנו ולאיכות הראייה. יחד עם זאת, לא מעט אנשים חווים פגיעה במערכת זו. הפרעות וליקויים בראייה יכולים לבוא לידי ביטוי כתוצאה ממגוון סיבות כמו למשל פגיעות עצב הראיה, פגיעות בראש, פגיעות בשרירים שתפקידם להניע את העיניים שלנו, פגיעות במסילות של העיניים, פגיעות במוח, הפרעה או ליקוי בזרימה התקינה של הדם, סיבות נוירולוגיות, סיבות אנדקרינלוגיות, תהליכים דלקתיים המתרחשים בעיניים או מסביב לעין ועוד.

 

החשיבות של עצב ראייה תקין בשמירה על העיניים

יש כל מיני סוגים של מחלות הקשורות לעצב הראייה כמו למשל אובאיטיס, ניוון עצב הראייה, אוטם של עצב הראייה, גלאוקומה, דלקת בעצב הראייה ועוד. לכל מחלה יש את התסמינים והמאפיינים שלה אבל בשורה התחתונה, כל המחלות פוגעות באיכות הראייה ועלולות במקרים מסוימים גם לגרום לאבדן של חוש הראייה.

 

איך עצב הראיה קשור למערכת כולה?

כדי להבין כיצד ניתן לטפל בעין שעברה פגיעה, חשוב להתייחס לעין כולה. העין היא כמו כדור קטן ובחזית שלו ממוקמת הקרנית שהיא סוג של כיפה שקופה. העין ממוקמת בתוך מבנה ייחודי העשוי מעצמות ובסיס יש את ארובת העין. את העין עצמה עוטפת שכבה ייחודית שומנית ששומרת עליה והעין מחוברת ישירות למוח שלנו. מה מחבר אותה? עצב הראייה. התפקיד שלו הוא להעביר מסרים ונתונים עצביים שעוברים דרך לחלק במוח הנקרא אונה עורפית. באונה העורפית נעשה תהליך עיבוד נתונים שמתורגם למערכת הראייה. באזורים שמחוץ לעין יש שרירים שהתפקיד שלהם הוא בעצם להזיז את העיניים לכל כיוון. יש תיאום תנועתי מדהים בין שתי העיניים וזה מה שמאפשר לנו ראייה שהיא תלת מימדית. לכל חלק בעין יש את התפקיד שלו.

  • עפעפיים – מגנות על העיניים ודואגות שהן יקבלו מספיק לחות.
  • ניקוז הדמעות – מערכת השומרת על אותה לחות ומניעת עודף דמעות.
  • לחמית- עשירה בכלי דם ומונעת היווצרות של גירויים.
  • קרנית – מעבירה את קרני האור מהאובייקט עצמו אל תוך העין.
  • קשתית – מעניקה צבעים אופייניים לעיניים שלנו.
  • עצב – מנקז סיבי עצבים ואחראי על מרכז הראייה ועיבוד הנתונים.

יש עוד המון איברים הקשורים לעיניים ביניהם לשכה קדמית, זונולות, לובן העין, רשתית ועוד. כל האיברים הללו פועלים בסינרגיה מושלמת ליצירת ראייה תקינה, אך ברגע שנוצרת פגיעה או מחלה, נגרם חוזר איזון לתהליך שיכול להוביל למגוון של בעיות, תסמינים וליקויים במערכת הראייה.

 

איך מטפלים?

הרפואה הקונבנציונלית המבוססת על הגישה המערבית מתקשה מאוד למצוא טיפול מתאים. לעומת זאת, באמצעות ידע הנצבר לאורך אלפי שנים, הרפואה הסינית כן יודעת למצוא פתרונות מתאימים ולשקם את העצב בצורה אידיאלית ומאוזנת לפי הצרכים של המטופל. מדובר למעשה בתהליך טיפול טבעי המתמקד בעצב הראייה ובשיקום שלו. יחד עם זאת, טיפול מהסוג הזה גם עוזר למנוע הידרדרות נוספת של המצב ומפחית את הסיכון להידרדרות של הראייה. הטיפול כולל בתוכו דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא. הדיקור מסייע לחזק את הגוף ומגביר את זרימת הדם לאזור.

 

איך זה נעשה בפועל?

הרפואה הסינית מתמקדת קודם כל בפתרון הבעיה מהשורש והיא מתייחסת לכל הגוף ולא רק לבעיה ספציפית, זאת בשונה מהרפואה המערבית שמחפשת את הסימפטומים למחלה והעלמתם. הטיפול הסיני לעומת זאת, מתמקד גם בגורמים לבעיה וגם בסימפטומים עצמם. בתחילת הטיפול, יתמקד המטפל לשפר את זרימת הדם לכיוון עצב הראייה בכדי לשקם את הסיבים שעברו פגיעה וגרמו לפגיעה בראייה עצמה.