אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מה היא קהילה תומכת ומה הם היתרונות שלה

קהילה תומכת היא למעשה קהילה אשר מאפשרת לאנשים שחיים בה לשמור על איכות חיים טובה, פרטיות, ועל עצמאות. כיום, תוכלו למצוא קהילות תומכות רבות ומגוונות במדינת ישראל, קהילות תומכות בין היתר עבור האוכלוסיות הרבות – אנשים מבוגרים שחיים לב, נפגעי נפש, או אנשים עם מוגבלות פיזית. עבור אותם אנשים, הקהילה התומכת היא אבן היסוד שמסייעת להם לשמור על תחושת שייכות ועל אורח חיים שגרתי ותקין. בשורות הבאות, נלמד עוד על הקהילות התומכות השונות, וכיצד הן מסייעות לאנשים שנמצאים בהן.

בתור התחלה – כיצד נראית קהילה תומכת?

למעשה, אין דרך אחת בה ניתן לאפיין את כל הקהילות התומכות, שכן, מדובר למעשה על דבר שישתנה מבין קהילה לקהילה, סוג האוכלוסייה, והצרכים של אותה הקהילה. קהילה תומכת, יכולה להיראות בצורות רבות, זאת לרבות פנימייה, בתי אבות, וכיוצא בזאת. הקהילה התומכת, נותנת לאנשים שנמצאים בה את התמיכה המלאה שהם צריכים. בין אם מדובר על שירותים חשובים, זאת לדוגמת – פעילויות חברתיות, אב קהילה שדואג לכל החברים בה, שירותי רווחה שונים, שירותים רפואיים, ועוד, וחלה במגורים ומזון בסיסיים עבור אותם אנשים.

כיצד ניתן להצטרף לקהילה תומכת?

הצטרפות לקהילה תומכת דורשת התאמה לאופי הקהילה הספציפית. בנוסף, הצטרפות זו דורשת תשלום סכומי כסף מסוימים, אשר משתנים מבין קהילה לקהילה, רמת המחייה שבה, והשירותים השונים שמוצעים בה. עליכם לדעת, שעבור אנשים רבים שמצטרפים לרוב לקהילות תומכות, ניתן לקבל סיוע כספי מהמוסד לביטוח לאומי.

מה הם היתרונות המשמעותיים של קהילות תומכות

  • מחייה משותפת והשגחה סביב השעון – בקהילה תומכת מייצרים המון חברים שבעצם חווים את אותם דברים או דברים זהים למה שאנחנו חווים.
  • פעילויות חברתיות המתאימות לאופי הקהילה- בתוך הקהילה אפשר להיחשף למגוון רחב של פעילויות כמו פעילויות ספורטיביות, הרצאות, סדנאות, מופעים ופעילויות גיבוש נוספות אותם מייצרים במטרה לגבש את הקהילה אפילו יותר.
  • ליווי רפואי ונפשי צמודים- מטרת העל של הקהילה היא בדרך כלל לרפא אנשים שחוו משבר בחיים שלהם ורוצים בעצם לשקם את החיים שלהם גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הנפשי.
  • השתלבות בחברה- כולנו רוצים להרגיש שאנחנו חלק ממשהו, שאנחנו משמעותיות, שאנחנו חברותיים וחברים של אנשים אחרים. כולנו רוצים להרגיש מעורבים, מוערכים ובעלי ערך לנו וגם לסביבה שלנו וזה בדיוק מה שקהילה יוצרת ומייצרת.
  • חיי הקהילה המשותפת מעלים אצל אנשים רבים את רמת האושר והשמחה על פי מחקרים רבים.

לסיכום, אם אתם מרגישים שאתם נמצאים במקום לא טוב, אם אתם חשים שאתם עוברים משהו עם עצמכם מכל סיבה שהיא, תוכלו לקרוא עוד לא מעט מידע על קהילות תומכות. יש מאות, אולי אלפי קהילות כאלה ולא רק וירטואליות בהן תוכלו להשתלב.