אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מהי המתה בקלות דעת?

עבירת המתה בקלות דעת היא עבירה חדשה יחסית שהוכנסה בחוק הבטיחות בדרכים, שקובע שזוהי עבירה של גרימת מוות כתוצאה מנהיגה ברכב ברשלנות או בחוסר התחשבות, במקום ציבורי, ללא זהירות וללא תשומת לב ראויה להולכי רגל או לנהגים אחרים. אחת הסיבות לכך שהכניסו עבירה זאת תחת עבירות תנועה במדינת ישראל, היא בשל העלייה החדה במקרים בהם אנשים תמימים, ילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים נהרגו ללא כל סיבה, רק בשל העובדה שנהג אחר אינו נזהר מספיק. מצבים כאלה התרחשו בשל הסחת דעת, למשל נהגים שמדברים בטלפון הנייד או עסוקים בהסתמסות בזמן הנהיגה, התעסקות עם דברים אחרים שאינם קשורים לנהיגה, כמו למשל לתת משו לילד שבוכה מאחור ועוד.

באילו מקרים יואשם אדם בהמתה הקלות דעת?

הנהג יימצא אשם רק אם אופן הנהיגה שלו אינו תואם את הסטנדרטים המצופים מנהג מוכשר וזהיר. בקביעת המצופה מנהג זהיר ומוכשר יש להתייחס לא רק לנסיבות שניתן לצפות מנהג כזה להיות מודע להן, אלא גם לכל הנסיבות שהוכח כי היו בידיעת הנאשם. חשוב לציין כי עבירה זו חייבת להיות מוכחת על ידי מספר הוכחות. אם הוכח שהנהג אינו אשם בגרימת התאונה, בית המשפט ישקול מחיקת נקודות תעבורה. יש לראות באדם שנוהג בחוסר אחריות וחוסר התחשבות באחרים רק אם נהיגתו פגעה באותם אנשים. בכל אופן, אם אתם מואשמים בעבירה מהסוג הזה או עבירה חמורה אחרת, יש לפנות לעורך דין המתמחה בענייני תעבורה.

העונש

עבירת המתה בקלות דעת היא עבירה שניתן לדון בה בבית משפט השלום או בבית משפט לתעבורה. לבית המשפט יש סמכות להטיל עונש של תקופת מאסר או קנס, או שניהם. בכל מקרה, בית המשפט יטיל עונש של פסילת רישיון. העונשים הצפויים על המתה בקלות דעת הם:

דיון בבית המשפט לתעבורה חמש שנות מאסר.

דיון בבית משפט השלום חצי שנת מאסר.

מינימום חובת פסילת רישיון שנה.

תוספת נקודות תעבורה 3-11 נקודות.

בדיקה חוזרת של המקרה לפי שיקול דעת השופט.

אשמה ונזק בעבירת המתה בקלות דעת

מאחר שהעונש המרבי נקבע על חמש שנות מאסר, טווחי העונשים ברוב המקרים נמוכים בעבירת המתה בקלות דעת מאשר בעבירות של גרימת מוות בנהיגה מסוכנת או גרימת מוות בנהיגה בחוסר זהירות תחת השפעה, שהעונש המרבי עליהן הוא שנה וחודשיים.

יחד עם זאת, חלק מהמקרים נבחנים על הגבול בין נהיגה מסוכנת לרשלנות, ונבחנים בהתאם למספר שיקולים שמגבירים באופן משמעותי את חומרת העבירה. כתוצאה מכך, ההנחיה לעבירה זו מאופיין בשלוש רמות חומרה, כאשר הטווח של הגבוהה שבהן חופף לטווחים לרמת החומרה הנמוכה ביותר לגרימת מוות בנהיגה מסוכנת.

רמות חומרת העבירה

שלוש רמות חומרת עבירת המתה בקלות דעת מוגדרות לפי מידת חוסר הזהירות שכרוכה בסטנדרט הנהיגה. הרמה החמורה ביותר לעבירה זו היא שבה נהיגתו של העבריין לא הייתה כל כך מסוכנת.

קבוצת העבירות הפחות חמורות מתייחסת לאותם מקרים בהם רמת האשמה נמוכה, למשל במקרה של עבריין ששגה בהערכה של מהירות הנהיגה של רכב אחר, או אם הוא ביצע פנייה מבלי לראות רכב מתקרב בגלל מוגבלות הראות. מקרים אחרים מוגדרים כרמת הביניים.

נקודת המוצא לעבירה החמורה ביותר במקרי המתה בקלות דעת נמוכה מרמת העבירה הפחות חמורה של גרימת מוות בנהיגה מסוכנת מתוך הכרה בסטנדרטים השונים של התנהגות נהיגה. יחד עם זאת, הטווח עדיין משאיר מרחב לבית המשפט, בתוך המקסימום של חמש שנות מאסר, להטיל עונשים ארוכים יותר כאשר המקרה חמור במיוחד.