אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

לא בבית אבות או מוסד סיעודי פסיכותרפיה (טיפול פסיכולוגי) לגמלאים

פסיכותרפיה לגמלאים

פסיכותרפיה לגמלאים יעילה במובנים רבים. בבתי אבות בפרט סיעודיים בדרך כלל שירות זה אינו מוצע ללא תשלום פרטי. בריאותם הנפשית מאופיינת לרוב בדיכאון קליני, אלכוהוליזם ותלות בתרופות. מחלות כרוניות, מכאובים, דלקות פרקים, אלצהיימר, הפרעות שינה ומחלות לב הם מצבים בעלי השפעה משמעותית על בריאותם הפיזית והנפשית. בנוסף לכך, הם סובלים מתופעות לוואי של טיפולים רפואיים ותרופות אשר תורמים אף הם, ובענק, לבעיות בריאות הנפש.

אנשים חיים היום יותר, והבעיות הפיזיות, הנפשיות והחברתיות שלהם גדלות ככל שהם מתבגרים. וכמו תמיד, יש את נושא הכסף. דברים מתחילים לקרות באמת, רק כאשר מישהו משלם עבור שירות.

 

מה עם המשפחה?

משפחות השתנו. לעיתים קרובות ובאופן דרמטי, המשפחה המורחבת המורכבת מסבים וסבתות, הורים וילדים, נראית כשריד היסטורי. למרות המצב הכלכלי הבעייתי אנשים מעדיפים יותר לחיות בגפם.

יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנשים פגועים וכועסים מהחיים הבודדים, וכועסים על ילדיהם, שאינם נמצאים בסביבה על מנת לסייע להם לאורך היום. משקי בתים רבים אינם שורדים ללא הכנסה, ובינתיים, גברים עובדים רבים אינם מוכנים, או אינם מעלים על דעתם, לעזוב את העבודה כדי לטפל בהורים. גם הנשים של היום הן בעלות קריירה מתפתחת ואינן פנויות לרוב להעניק את הטיפול הסיעודי המבוקש. התוצאה היא לחץ גובר בין הדורות והרבה בדידות כואבת ולעיתים קרובות אף קטלנית.

לתמונה עגומה זו מתווספת העובדה כי מחצית מהאנשים בגילאי 85 ומעלה סובלים מאלצהיימר, הבעיות המשפחתיות, החברתיות, הכלכליות והפסיכולוגיות, פשוט עולות. לכן טיפול פסיכולוגי הוא צעד מתבקש ומובן מאליו.

אציין כי מעבר לבית אבות עשי לפתור באופן מלא את הבדידות שהקשישים חווים ואת חוסר האונים והפחד המתמיד להיות לבד.

בבית אבות יש חברה ופעילויות וחברים ואפשר לבוא לבקר בלי שזה יהיה טורח גדול. מי שיכול להרשות לעצמו יכול גם לקבל ממש חדר נפרד ולחיות בבית מלון שהוא בית אבות!

השפעת הפסיכותרפיה על גמלאים

מחקרים שבוצעו בשנות השמונים מראים כי פסיכותרפיה עובדת היטב בקרב גמלאים, והיא יעילה יותר בהשוואה למטופלים צעירים יותר. הנתון המשמעותי ביותר הוא ראיה לירידה ניכרת בהוצאות רפואיות בקרב בני גיל הזהב שעברו טיפול פסיכולוגי, ובעידן שבו כל כאב ראש מגיע לסריקת MRI, לכסף יש משמעות הולכת וגדלה.

כך, למשל, נושא הדיכאון מהווה את האבחנה השנייה בגודלה, אחרי מחלות לב, הנפוצה בקרב גמלאים. לדיכאון קיימים ביטויים מרובים, כולל חיקוי של כמעט כל מחלה נוירולוגית, עד לתסמינים הפיסיים של שבץ מוחי.

טיפול פסיכולוגי יעיל להפחתת סימני הדיכאון, באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול פסיכולוגי משפחתי וטכניקות שאינן תרופתיות כגון פעילות גופנית מתונה ופעילות חברתית, משפרת את איכות החיים מבחינה כלכלית ונפשית.

מדוע פסיכותרפיה חזקה במיוחד בקרב גמלאים?

רופאים רבים רושמים באופן שגרתי תרופות נוגדות דיכאון וחרדה, ואף תרופות אנטי פסיכוטיות חזקות, כקו הטיפול העיקרי לשורת בעיות נפשיות, הכוללות, בין היתר, תסמינים נפוצים כגון בעיות שינה.

בדרך כלל קל יותר לרשום גלולות מאשר להקדיש את הזמן הדרוש לטפל בבעיות משפחתיות והתנהגותיות, אשר יכול לשפר את המצב באופן ניכר. התוצאה היא יותר אשפוזים בבתי חולים הנובעים מתופעות לוואי של התרופות.

לפסיכותרפיה יש השפעות רבות, נטולות תופעות לוואי תרופתיות. ניתן להשתמש בה בקלות לשם הרגעה, תועלת מהקלה נפשית באמצעות שיחה, תמיכה חברתית, קבלת עצות מועילות והבנה אוהדת.