אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

גודל ערמונית תקינה

תחום האורולוגיה ברפואה נחשב לתחום מגוון ומעניין ויש הרבה נושאים שקשורים בו. ברוב המקרים מי שפונה אל רופא אורולוג אלה גברים שיש להם בעיה כזאת או אחרת בין אם במערכת השתן ובין אם במערכת המין. האיברים של שתי מערכות אלה נחשבים למשותפים בשל הקרבה אלה לאלה ובעיקר בגלל שיש איברים שמשותפים לשתיהן (כמו למשל צינור השתן שהוא גם צינור הזרע). בלוטת הערמונית היא איבר גברי שהרבה תשומת לב ממוקדת אליו והיא מהווה מושא טיפולים של לא מעט רופאים שמתמחים בתחום האורולוגיה. מדובר בבלוטה זעירה שמייצרת נוזל אשר מתלווה לנוזל הזרע ולכן יש לה חלק חשוב ומשמעותי בתהליך המין והרבייה של הגברים. עם השנים והתבגרותו של הגבר הבלוטה גדלה מעט ויוצאת מגבול הגודל ערמונית תקינה. יש מקרים שבהם היא מגיעה לכדי קוטר של 3-4 ס"מ והחל מגיל 50 לא מעט גברים מאובחנים עם ערמונית מוגדלת.

 

ההתייחסות לגודל ערמונית תקינה

ראשית חשוב להבין שעצם גדילתה של הערמונית אין בו כדי לרמוז שייתכן והאבחון יהיה של מחלת הסרטן וההגדלה עצמה נחשבת לשפירה (במידה ויהיה מדובר בסרטן הערמונית הרי שהגידול יתווסף לגודל של הערמונית שהגודל שלה עצמה לא ישתנה וצריך יהיה לטפל בהסרת הגידול עצמו). כאשר הערמונית מוגדלת היא עלולה לגרום לבעיה במתן שתן ובמקרים חמורים אפילו לעצירת שתן מוחלטת. כיום יש כמה וכמה בדיקות לגודל הערמונית כך שאפשר לעקוב אחרי הגודל שלה ולוודא שהיא לא חורגת מהמידות המומלצות. כאשר מחפשים אורולוג מומלץ חשוב לוודא שאכן הוא מתמחה בנושאים שונים שקשורים בערמונית כך שיהיה לו ידע רב ורחב בנוגע לתחום זה והוא יוכל להציע מגוון טיפולים או דרכים להתמודדות עם כל עניין שיתעורר. הוא יהיה גם הדמות שתנחה את אותו גבר לבצע בדיקות על פי ערכים מבדיקות קודמות, גיל או תלונות שיש לו על כאבים או חוסר נוחות שהוא חש.

 

החשיבות של בדיקות אורולוגיה שגרתיות

מכיוון שלא מעט בעיות או מחלות תוקפות את הגברים לקראת הגיעם לגיל 50 לחייהם – יש כמה וכמה בדיקות שנחשבות לשגרתיות ומומלץ לבצע אותן מדי פעם על מנת לוודא שהגודל של הערמונית לא משתנה ושבאופן כללי כל מערכות המין והשתן פועלות בצורה תקינה וכפי שהן אמורות. ברגע שמבצעים בדיקות מפעם לפעם אפשר לדעת בדיוק מה קורה וזה גם מה שיגרום לרופא האורולוג להכיר את המטופלים שלו ולדעת מתי כדאי להמליץ להן לבצע בדיקות נוספות, אבחונים או כל דבר אחר. חשוב מאד להיות כל הזמן עם האצבע על דופק ולדעת בדיוק מה קורה בגוף, בעיקר באיברים רגישים ומיוחדים כמו אלה של מערכת המין והשתן. כך דואגים לבריאות לפני הכל ויש רופא בתמונה שמפנה למה שצריך.