אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מחלות נפשיות – האם זה סיפור גנטי?

בשנים האחרונות, נושא המחלות הנפשיות הוא נושא אשר הרקיע שחקים, והתקדם בצורה רבה גם מבחינת המודעות החברתיות בעולם, וגם מבחינת המחקר והידע המקצועי של העולם שלנו על תחום זה כיום. ולמעשה, אולי זה נשמע לכם רחוק ומרוחק מהחיים שלכם, אבל מחלות אלה נחשבות כיום למאוד פופולאריות, ואחוז גדול מאוד מהאוכלוסייה מתמודד איתן באופן יום יומי בעולם. בזמן שאנשים רבים מתמודדים עם מחלות נפשיות, ישנה שאלה אחת שעולה באופן דיי קבוע – האם מחלות אלה מסוגלות לעבור בגנים ולהיות מושפעות מבחינה גנטית? על השאלה הזאת, ועל עוד שאלות נוספות בנושא, ננסה לענות בשורות הקרובות.

מאז ומתמיד – האם מחלות נפשיות קשורות לטבע האדם או לסביבתו?

כאשר מדובר על מחלות נפשיות ועל הסיבה להופעתן, יש מחלוקת גדולה שקיימת בעולם בנושא מאז ומתמיד – האם מה שקובע את הדרך שבה האישיות שלנו מתפתחת זה הסביבה שבה אנחנו חיים? או לחלופין, האם הכל מושפע מבחינה גנטית? במקומות רבים בהם מתמודדים עם מחלות נפשיות, זאת לדוגמת – בתי חולים פסיכיאטרים, עבודה עם נוער בסיכון, וכיוצא בזאת, סוגיה זו מעסיקה את הנפשות הפועלות הרבה מאוד, במטרה להתאים את דרכי הטיפול וההתמודדות עם אלו שסובלים ממחלות נפשיות בכל רגע נתון. חשוב לציין, שעד היום מדובר על נושאים אשר נמצאים במחלוקת רבה בין אנשים רבים.

אחת ולתמיד – האם מחלות נפשיות עוברות בגנים?

כיום, התפיסה של העולם הפסיכיאטרי היא כזו – מחקרים גנטיים רבים אשר נעשים מידי יום וחוקים קשת רחבה של מחלות גנטיות, מוכיחים פעם אחר פעם שלכל מחלה גנטית אשר נחקרה בעולם, יש מרכיב גנטי כלשהו אשר משפיע עליה ועשוי לגרום בצורה כזו או אחרת להופעתה.

איך ניתן להתמודד?

מחלות נפשיות יכולות לצוץ באמצע החיים, כתוצאה מסיטואציה מורכב שעברנו, או ללוות אותנו לאורך כל החיים. למשל, שמדובר בדיכאון אחרי לידה, מדובר בסוג של מחלה בנפש, אך לרוב היא זמנית ועם טיפול ראוי, היא גם חולפת. לעומת זאת, שאנחנו מדברים על מאניה דפרסיה, מדובר במשהו שהוא לרוב גנטי או נוצר מסיבות אחרות רפואיות, פיזיולוגיות או ביולוגיות. בכל אופן, כדי שניתן יהיה להתמודד עם מצב נפשי רעוע, אחד הדברים הכי חשובים הוא ליווי ותמיכה. מצד אחד, אותו אדם שחולה, זקוק לתמיכה ברמה האישית. מישהו שהוא יוכל לסמוך עליו, להציג בפניו את הפחדים שלו ואת החששות שלו, מישהו שהוא יוכל לפתוח בפניו את הלב ולדעת שיש לו על מי לסמוך. מצד שני, אותו אדם חייב גם ליווי ברמה הרפואית, שכן מחלות שונות ניתנות לטיפול, לעתים גם לריפוי מלא דרך טיפול רפואי ראוי. לכן, אם אתם מכירים אדם הסובל מבעיה נפשית, עזרו לו ותמכו בו, רק כך הוא יוכל להשתקם.