אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

ממוגרפיה בגיל השלישי לאבחון סרטן השד

מחקרים מראים כי ההתמודדות עם מחלת הסרטן, עם דגש על סרטן השד בגילאים מבוגרים, שונה ואף קשה פי כמה, בהשוואה לנשים צעירות. בשורות הבאות בחרנו להציג בפניכם את ההבדלים בין שתי הקבוצות באוכלוסייה, כאשר למרות המודעות שדווקא עולה, ולמרות הטכנולוגיות והשינויים בתחום בהיבט הרפואי כמו ממוגרפיה בגיל השלישי, בעשור האחרון יש דווקא עלייה באחוז החולות בקרב האוכלוסייה המבוגרת. הסיבות לכך קשורות בין השאר בעלייה בתוחלת החיים והאוכלוסייה המבוגרת, רמה גבוהה של זמינות עבור בדיקות ועוד. מדובר במחלה לא פשוטה כלל להתמודדות, וכאשר מאבחנים אותה מעל גיל 60, הכל הופך עוד מורכב יותר.

 

אבחון המחלה באמצעות ממוגרפיה בגיל השלישי

בשונה מבדיקות אחרות כמו סיטי לב או אם אר איי, בדיקת ממוגרפיה מבוצעת בסל הבריאות אחת לשנתיים, רק עבור נשים בגילאי 50 ועד גיל 75. למעשה, כל קופות החולים מזמינות מבוטחות שהן נשים בצורה יזומה לביצוע בדיקת ממוגרפיה המסייעת לאבחן את המחלה לפני שהיא מתפתחת, אך אחרי גיל 75, הזימון הזה פשוט מופסק. השאלה היא האם מדובר באפליה על רקע גיל, או על נוקשות בהיבט של פרוצדורות וביטוחים. חשוב לזכור, כי למרות שמדובר במחלה קשה בכל גיל, שמדובר בנשים מבוגרות, היסכון לחלות בה דווקא עולה. רוב הנשים חיות מעל גיל 80 ותוחלת החיים שלנו רק עולה כל הזמן.

 

אילו סוגים ושלבים יש של סרטן השד בגילאים מבוגרים?

שמדברים על סרטן השד בגילאים מבוגרים, הסוג הנפוץ ביותר הוא גידול לא חודרני, מסוג דוקטל קרצינומה – DCIS. סוג נפוץ נוסף נקרא לובולר קרצינומה – ILC שמתחיל בבלוטות החלב. אלו אמנם שכיחים בקרב נשים מבוגרות, אך הם פחות שכיחים אצל נשים צעירות.

 

במה שונים הטיפולים בסרטן השד אצל מבוגרות, בהשוואה לצעירות?

כיום, מומחים רבים מבינים כי יש להתאים את הטיפול לגיל של המטופלות ולבחור בגישות טיפולים שונות, ממה שמקבלות חולות צעירות, אשר מגיבות לטיפולים בצורה שונה לגמרי. התאמת הטיפול תכלול התייחסות למגוון גורמים כמו מצב תפקודי למשל. אם אצל נשים צעירות, ההמלצה תהיה כמעט תמיד למעבר של טיפולים קשים כמו טיפולי כימותרפיה והקנרות, אצל נשים מבוגרות, נלקחים בחשבון גם תוחלת החיים ורמת הרעילות של הטיפולים. חולות סרטן מבוגרות שמבצעות טיפולי כימותרפיה, נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות וסיבוכים נוספים. לעתים יבחרו גם טיפולים טרום ניתוחיים או ניתוחים להסרת הגידול.

 

בכל אופן, בין אם את בחורה צעירה, אישה בגילאי 40 או מבוגרת בגילאי 60-80, בדיקת ממוגרפיה חשובה בכל גיל, וככל שעולים בגיל, יש לבצע אותם לעתים תכופות יותר. לכי להיבדק כדי שניתן יהיה לשלול את המחלה או לאבחן אותה בזמן ולהציל את חייך.