אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

רגישות יתר אצל ילדים – כך תוכלו לעזור לילדכם

גם במוח שלנו, המבוגרים, ישנם מסננים שתפקידם העיקרי הוא לסנן אחוז משמעותי מהגירויים ומהמידע החיצוני והפנימי אליהם אנו נחשפים, במטרה להעניק לנו את האפשרות להתנהל בעולם, מבלי להיות מוצפים ומוסחים. זאת בעוד כי כאשר מדובר על ילד עם רגישות יתר, אותם מסננים לא מבצעים את תפקידם בדומה למרבית האנשים ובמילים אחרות – ילדים עם רגישות יתר נוטים לחוות את הכל בצורה נורא אינטנסיבית ועוצמתית. למעשה, הם מרגישים הכל, קולטים כל דבר, ותמיד ערים למתרחש סביבם, בעוד כי מערכת הבהלה שלהם במוח פועלת הרבה יותר. על כן, על מנת שילד עם רגישות יתר יוכל להתנהל ולתפקד בשגרת היומיום כמו כולם, מעלה המוח של מגננה רגשית שכל תפקידה הוא לסייע לילד להיות מתון ולשרוד את ריבוי השעות במסגרת, הרחק מההורים. 

 

אז איך ניתן לעזור לילדים עם רגישות יתר?

הורים של ילדים עם רגישות יתר מחזיקים בתפקיד קריטי והוא לסייע להם בהתמודדות עם אותה הרגישות, על מנת שיוכלו לתפקד כראוי בשגרה, ולאפשר למוח שלהם להבשיל ולהתבגר. אז אז איך ניתן לעזור לילדים עם רגישות יתר? הנה כמה דרכים:

  • להגן מפני חוויות מציפות – נסו שלא לבודד את הילדים לחלוטין, אך כן לסוות עבורם את העולם. למעשה, במילים ולילדים שלכם קשה לשהות במקום מסוים בעקבות העומס והרעש, מומלץ שלא לקחת אותם למקומות שכאלה, בין אם מדובר על קניון, אירועים גדולים וכיוצא בכך.
  • ספקו להם רגעים של שקט – יש ילדים שהולכים לגן, משם ממשיכים לחבר, אחר כך לחוג, חוזרים הביתה לאכול והולכים לישון. על כן, בעת בה מדובר על ילדים עם רגישות יתר, הרי שקצב אינטנסיבי שכזה הוא בלתי אפשרי שכן, מדובר על ילדים שצריך קצת שקט, זמן בית, שהייה נקייה מגירויים במטרה להעניק למוח שלהם את האפשרות לעבד את הגירויים השונים שספגו במהלך היום. 
  • תהיו שם בשבילם – ילדים רגישים הם ילדים שנורא זקוקים להורים שלנו. הן מהבחינה הפיזית והבן מהבחינה הרגשית שכן, במידה ונבצע את כל מה שצריך למרות הרגישות, ההצפה והקושי, נוכל להבחין לאט לאט כי הילדים מצליחים לפתח עצמאות, ויסות ושליטה. 
  • פרחי באך – פרחי באך לילדים מהווים פתרון מצוין לשורה רחבה של קשיים שעשויים לצוף בעקבות מצבים של רגישות יתר אצל ילדים. למעשה, תגובתם היא כמעט מיידית והרווח הוא לא פחות מאדיר. בנוסף, ראוי לציין כי היתרון הבולט ביותר במתן התמצית לילדים בא לידי ביטוי בעובדה כי מדובר על טיפול טבעי, ללא שימוש בחומרים ממכרים וללא תופעות לוואי מיותרות. במילים אחרות – מדובר על טיפול יעיל ונוח שלא מחייב שיתוף פעולה מצדו של הילד (בדומה לשיחה עם פסיכולוג).