אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

מהי אקזמה ברגל ואיך מטפלים בה?

אקזמה ברגל היא מצב שבו אזורים שונים ברגל מתייבשים, הופכים אדמומיים, מגרדים וסדוקים. יש כל מיני סוגים של אקזמות וכאשר האקזמה מתפתחת לרמת חומרה גבוהה, העור הופך מגרד מאוד ועלול להיווצר זיהום חיידקי באותו אזור. בעוד אקזמה מופיעה באזורים ספיציפיים כמו ברגל או ביד, אטופיק דרמטיטיס שמכונה גם אסטמה של העור מופיעה באזורים רבים בגוף בו זמנית.

 

קצת מידע על אקזמה ברגל

לרוב אקזמה מופיעה בין האצבעות ברגליים והיא מאוד מגרדת ומציקה. לרוב, האקזמה מופיעה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים בגילאי 20-40. הסיבות להיווצרותה של האקזמה יכולות להיות רבות ומגוונות כמו רגישות וחשיפה לסוגים שונים של מתכות, סיבות גנטיות, היגיינה, אלרגיות הקשורות למזג האוויר וכיוצא בזה. אם אתם סובלים משלפוחיות שמתפתחות, גרד, ייבוש של העור ותסמינים נוספים המעידים על אקזמה, כדאי לפנות לטיפול.

 

טיפול ומניעה לאקזמה

ראשית כל חשוב מאוד לנקות את העור ביסודיות בכל יום. היגיינה יומיומית היא הבסיס למנוע אקזמה מלכתחילה ולא פחות חשוב היא מסייעת למנוע בעיות עור אחרות. בנוסף, חשוב להקפיד שכפות הרגליים שלכם יהיו יבשות ומאוורורות. כלומר, כשאין צורך בנעילת נעליים וגריבת גרביים, הקפידו לאוורר את כפות הרגליים, גם בלילה, מומלץ שלא לישון עם גרביים. חשוב להקפיד על גזיזה של הציפורניים ואם ניתן לגשת לטיפול פדיקור אחת לכמה שבועות. בנוסף, קיים קשר ישיר בין היווצרות של בעיות עור לבין מתח ולחץ נפשי ולכן פעמים רבות הפחתה במתחים ולחץ מסייעים גם בטיפול וגם במניעה.

 

האם ניתן לטפל באקזמה ברגל באמצעות הרפואה האלטרנטיבית

בעיקרון כן אבל, לעתים טיפול זה לא יעיל כאשר האקזמה מותססת מאוד. לעתים יש צורך קודם כל בטיפול באמצעות משחות מרגיעות שעוזרות לשפר את המצב מבחינה מקומית. יש משחות עם מרשם ויש משחות ללא מרשם, תלוי במצב. משחות המכילות סטרואידים ניתנות בכל מיני מינונים. יש גם מצבים שבהם האקזמה לא מגיבה לסטרואידים, ואז יש תורפות במרשם. בשלבים הבאים ניתן לפנות לרפואה האלטרנטיבית לטיפולים באמצעות דיקור, צמחי מרפא, טיפולים במגע להורדת המתח ועוד…

 

יש לי אקזמה מה עליי לעשות?

בראש ובראשונה עליכם לגשת לרופא עור. רופא עור יוכל לאבחן שאכן מדובר באקזמה ולא במשהו אחר ולהתאים עבורכם את הטיפול המתאים. במקביל, תמיד ניתן לפנות גם לכל מיני צמחי מרפא ושמנים אתריים שיכולים להקל עליכם. כדאי לאוורר את המקום, למרוח את המשחה שהרופא נותן לכם ולהקפיד על ניקיון והיגיינה באזור.

 

לסיכום, אקזמה יכולה לפגוע משמעותית באיכות החיים שלנו, לגרד ולהציק, לכן כן חשוב וכדאי לטפל בה כמה שיותר מהר ולא להזניח את הבעיה.