אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

תזונאי קליני לילדים

הנושא של תזונת ילדים, פעוטות, תינוקות ובני נוער הוא נושא חשוב מאד שכל הורה חייב לשים לב אליו ולשלב אותו בין שאר הנושאים שקשורים בגידול ילדים בכל הגילאים. יש הרבה מה לדעת על התזונה ונושא זה קשור לכמה וכמה מישורים – בריאותיים, שגרתיים וכמובן התפתחותיים. בשנים הראשונות בחיים של כל תינוק יש ליווי צמוד אחרי הגדילה שלו שזו האינדיקציה לכך שהוא אוכל היטב ומתפתח על פי הציפיות ממנו ואט אט נכנסים למשוואה שקשורה בתזונה פרמטרים נוספים שנלקחים בחשבון וצריכים להישקל בבואו של ההורה להכין אוכל עבור הילדים שלו. פרמטרים אלה צריכים לקחת בחשבון את הגדילה וההתפתחות המתאימות, את אבות המזון והערכים התזונתיים שהילדים חייבים לצרוך וכמובן שיש פה הרבה עניין של גיוון וטעם אישי. את כל אלה צריך לדעת לשלב בחוכמה על מנת שבני המשפחה כולם יאכלו היטב.

 

מה עושה תזונאי קליני שמטפל בילדים?

נושאים בעייתיים שקשורים באכילה ובליעה יכולים להיות מנת חלקם של כל ההורים והמבוגרים. אף פעם אי אפשר לדעת בוודאות שהתינוק או הילד מתפתח כראוי ומבצע את פעולות האכילה בדיוק כפי שהוא אמור. לשם כך מגיעים איתו מדי פעם לתחנת טיפת חלב והוא נבדק על ידי האחיות או רופא התפתחותי. באתר האינטרנט שנקרא המטפל אפשר למצוא מידע מקצועי רב שקשור להתפתחות ילדים ותינוקות וכך אפשר לקבל מושג כללי מתי כדאי לשים לב לתופעה זו או אחרת שמתעוררת או לפנות לעזרה של איש מקצוע. כאשר הילד לא עולה במשקל, נושם בכבדות בזמן האוכל, לא אוכל מאכלים במרקמים או טעמים מסוימים ומתעורר חשד לבעיה שהוא חווה – חשוב מאד לערב תזונאי קליני כמה שיותר מהר שיבחן את אופן האכילה של הילד וכך יידע להפנות לטיפול מתאים או להציע מעקב בצורה אחרת מזו שבוצעה עד כה.

 

החשיבות של פנייה אל תזונאי

ישנם מקרים שהם לא בהכרח בעייתיים אך עדיין תזונאי קליני יכול להיות בהם לעזר רב – הוא יכול להציע תפריט מסוים, יכול לסייע בהגדלת גיוון המאכלים שהילדים אוכלים וחשוב לא פחות – יהיו לו שלל טיפים, כלים ועצות שבעזרתם ההורים יוכלו להפוך את הארוחות המשפחתיות ליעילות ונעימות יותר, כאלה שבהן הילדים יאכלו בצורה מסודרת וכך ההורים יקנו להם הרגלי אכילה נכונים שיישארו איתם לאורך זמן. מכאן החשיבות של טיפול בבעיות אכילה כבר מגיל צעיר, שכן מדובר בהרגלים שנשארים עם הילדים עד לגיל הבגרות ולאחר מכן יהיה זה הרבה יותר קשה לשנות את ההרגלים ולבצע פעולות בדרך שונה מזו שרגילים אליה. ברגע שהילד מתקן את דרכיו כבר בגיל שהוא עדיין פעוט – יהיה לו קל יותר ללמוד ולהתמיד וכך גם הגדילה שלו תהיה טובה יותר ומותאמת גיל.