אודות | כתבו לנו | פרסמו באתר | צרו קשר

ציורים עתיקים – חשוב שתדעו

ההגדרה של ציורים עתיקים היא הגדרה נורא מגוונת שכן, בעבר היה נהוג לציין כי מדובר על פריטים מעל ל-100 שנה אך בעידן המודרני של היום, במידה ונלך על פי אותו החוק, גם אמנים בסגנונות של דאדאיזם, פוטוריזם, קוביזם וכיוצא בכך, יחשבו בתור ציורים עתיקים, וניכר כי לא זאת הכוונה המקורית. למעשה, על פי ההגדרה של חוק הארכיאולוגיה, פריטים שונים נחשבים כפריטים ארכיאולוגיים במידה ומועד הייצור שלהם הוא לפני שנת 1,700. כאשר מדובר על ציורים, אנחנו למעשה פועלים על פי העיקרון שציורים שנוצרו טרם שנת 1850 שכן, מדובר על נקודת ההתחלה של הציורים המודרניים, הם ציורים עתיקים. על כן, ראוי לציין כי התחום של ציורים עתיקים, הוא תחום שמושך לתוכו במרבית המקרים אספנים בשכבות גיל מבוגרות יותר, אנשים מנוסים יותר, כאלה שפחות מושפעים מאופנות כאלו ואחרות. אז רגע לפני שאתם ממהרים לחפש אחר מכירת עתיקות, הנה כל מה שצריך לדעת על ציורים עתיקים. 

 

סטנדרט איכות

השליטה בהחלטה של מי נחשב לאמן טוב ומי לא באותה התקופה הייתה בשליטתם של מעטים, בין אם מדובר על מומחים, משפיענים כדוגמת האפיפיור, אדמיות וכיוצא בכך. זאת בעוד כי האמנים נמדדו תחת פרמטרים ברורים וקפדניים במיוחד וכתוצאה מכך, עלתה חשיבות רבה לטכניקה. יחד עם זאת, ראוי לציין כי היצירות עשויות בצורה מוקפדת ביותר, הן מבחינת איכות חומרי הגלם בהם בוצע שימוש והן מבחינת משטחי ההכנה, הצבעים וכן גם היכולת הטכנית. במילים אחרות – ההגדרה של מה שנחשב לטוב ויפה הייתה ברורה לחלוטין ולכן, בעידן של היום קל יותר לשפוט איכות של ציורים עתיקים. לדוגמא, איכות היצירה נמדד במיומנות של האמן ליצור הבעות פנים, ידיים, לטפל בצורה בלעדית בתאורה ועוד שכן, מדובר על פרמטרים מדידים במיוחד, בשונה מהאמנות המודרנית של היום, אמנות חופשית ללא כל מעצורים. 

 

שורה תחתונה

בעולם של ציורים עתיקים, בעת בה מדובר על אמן ברמת סחירות גבוהה, קל נורא לבצע הערכה בצורה השוואית שכן, יש להתייחס למספר פרמטרים שונים: סוג המשטח, הטכניקה, שמו של האמן, תקופת ביצוע היצירה, איכות הציור, נושא הציור, קונטקסט היסטורי וכן גם צבעוניות. זאת בעוד כי הבעיה העיקרית מתחילה בעת בה אין תקדים ליצירה כזו או אחרת, מה שמוביל לצורך להבין אודות חשיבות האמן – היכן הוא למד? האם הצליח להשפיע על הציבור? מי היה המורה שלו? ורק לאחר מכן לשפוט את היצירה באמצעות כל הפרמטרים המרכזיים. על כן, כאשר מדובר על אמן שהוא לא סחיר, חשיבותה של היצירה עולה על כל שאר הפרמטרים. למעשה, אמן לא סחיר הוא אמן שהצליח למכור יצירות בודדות (אם בכלל) בשלושים השנים האחרונות.